Ikën Morsi, vjen Mansour
Pasi është rrëzuar nga pushteti presidenti Muhamed Morsi, kreu i Gjykatës Kushtetuese të Egjiptit, Adli Mansour ka bërë betimin si lider i përkohshëm i këtij vendi.

Lajmi se Morsi nuk ishte më udhëheqësi i vendit është përshëndetur nga mijëra vetë me brohoritje dhe me gjëmimin e borive të makinave.

Prej disa ditësh Egjipti ishte përfshirë nga protestat dhe demonstrata kundër Presidentit pasi nuk kishte arritur që të bashkonte dhe udhëhiqte në mënyrë efektive vendin.

Zoti kreu i ushtrisë bëri thirrje për ripajtim kombëtar, kur deklaroi pezullimin e Kushtetutës dhe njoftoi vendimin për zgjedhje të parakohshme.

Reagime të ndryshme kanë pasuar vendimin e ushtrisë së Egjiptit për të përmbysur presidentin Mohamed Morsi. /albeu.com/
Shtuar më 04/07/2013, ora 12:44

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori