I ftohti polar 'pushton' SHBA-në, vdesin 21 persona
I ftohti polar në Shtetet e Bashkuara po kalon nga perëndimi në lindje dhe veri të vendit, duke vendosur rekord në temperatura të ulëta.
Autoritetet njoftojnë se ga Bostoni në Birmingam, 21 persona kanë vdekur si pasojë e problemeve të shkaktuara nga i ftohti.

Disa pjesë të shtetit, kanë përjetuar temperatura që janë më të ulëta sesa në Antarktik.

Në këtë fenomen, për të cilin sinoptikët thonë se nuk është edhe aq i pazakontë, të 50-të shtetet amerikane kanë përjetuar temperatura ngrirëse gjatë të martës.

Këtu përfshihet edhe Havai, ku termometri ka regjistuar temperaturën prej -8 gradë Celsius në majën e Mauna Kea, ku ndodhet një vulkan i fjetur.

Në New York, ndërkaq i ftohti arriti në -12 gradë Celsius, kurse në Boston -18 gradë Celsius. /albeu.com/
Shtuar më 08/01/2014, ora 12:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori