E FUNDIT/ Milani nuk i ndahet kreut, triumfon pastër ndaj Veronës (VIDEO)
I akuzuar për korrupsion, arrestohet ish-presidenti në SHBA (FOTO LAJM)

Ish-presidenti peruan Alejandro Toledo u arrestua të martën në Shtetet e Bashkuara dhe u përball me ekstradimin në Peru, tha ministri i drejtësisë i vendit të Amerikës Jugore, si pjesë e një hetimi gjithëpërfshirës për korrupsion që ka kapur disa udhëheqës politikë.

Toledo, i cili shërbeu si president nga viti 2001 deri në 2006, është një i arratisur nga drejtësia peruane er cila pretendon se ka marrë 20 milionë dollarë nga kompania braziliane Odebrecht [ODBES.UL] në këmbim të ndihmës për të fituar kontrata publike të punëve.

Peruja kërkoi zyrtarisht ekstradimin e tij nga Shtetet e Bashkuara një vit më parë.

Toledo, 73 vjeç, i cili u arrestua në Kaliforni, ka mohuar vazhdimisht çdo akuzë.

Avokati i Toledos në Peru, Heriberto Benítez, i tha stacionit lokal RPP se ish-presidenti nuk kishte marrë gjykimin e duhur në hetim nga prokurorët peruanë.

Ministri i Drejtësisë Vicente Zeballos tha se Toledo do të përballet me një dëgjim fillestar këtë javë, i cili do të përcaktojë nëse ish-presidenti do të ndalohet gjatë procesit të gjatë të kërkimit të ekstradimit të tij nga Shtetet e Bashkuara.

“Në numrat e rrumbullakët, (ekstradimi) mund të marrë një vit,” tha Zeballos. “Qeveria është e angazhuar në një luftë të plotë kundër korrupsionit.”

Toledo ka të ngjarë të ketë një seancë dëgjimi të mëtejshme përpara procesit të ekstradimit dhe mund të paraqesë potencialisht një apel ligjor, shtoi Zeballos.

Peruja është përballur me një valë skandalesh politike të lidhura me korrupsionin dhe veçanërisht me çështjen Odebrecht. Ish-presidenti Pedro Pablo Kuczynski u arrestua në shtëpinë e tij mbi akuzat për ryshfet të lidhura me hetimin.

Një tjetër ish president, Alan Garcia, u qëllua në kokë për të shmangur arrestimin në prill, në lidhje me ryshfet e pretenduara nga një ndërtues brazilian.

Shtuar më 17/07/2019, ora 17:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori