Hungaria zgjedh presidentin e ri
Janos Ader, anëtar i Parlamentit Evropian dhe bashkëthemelues i partisë në pushtet është zgjedhur presidenti i ri i Hungarisë. Ader ka shërbyer si kryetar i Parlamentit gjatë administratës së parë të Orbanit, në periudhën 1998-200">1998-200


Presidenti ka kryesisht rol ceremonial në Hungari, por, megjithatë, ai ka fuqinë për të dërguar ligjet prapa në Parlament për rishqyrtim ose t`ia referojë ato Gjykatës Kushtetuese. /albeu.com/

Shtuar më 02/05/2012, ora 17:38

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori