Human Rights Watch: Iraku të hetojë akuzat
Organizata për të drejtat e njeriut, Human Rights Watch i bëri thirrje Irakut të hetojë akuzat se policët dhe ushtarët irakianë kanë abuzuar dhe turturuar të burgosurit.

Këto pretendime u ngritën në dhjetëra mijë dokumentat e publikuara nga faqja Wikileaks. Human Rights Watch poashtu i bëri thirrje Uashingtonit që të hetojë nëse forcat amerikanekanë shkelur ligjet ndërkombëtare duke ua dorëzuar të burgosurit irakianëve, përkundër rrezikut nga tortura.

Uashingtoni dënoi faqen Wikileaks për publikimin e dokumentave, duke thënë se ky veprim i vë në rrezik ushtarët amerikanë dhe irakianë. Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange, tha se dokumentat e zbulojnë “të vërtetën” rreth konfliktit. (albeu.com)
Shtuar më 24/10/2010, ora 11:09

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori