Historiku i "Charlie Hebdo", ja atentatet kundër saj
"Charlie Hebdo" është një revistë satirike e përjavshme me karikatura, debate, raporte, shkrime etj.

Revista është e dalluar për një ekstremizëm në raport me fenë dhe kulturën, duke nxitur kështu edhe shumë tentativa veprimesh kundër saj.

Në vitin 2011 në redaksinë e revistës u hodh një bombë dhe faqja zyrtare në ueb u zhduk, për shkak të një karikature të publikuar nga kjo revistë me profetin Muhamed.

Karikatura e shfaqur në "Charlie Hebdo" u kritikua ashpër edhe nga shtypi vendas në Francë, por edhe ai ndërkombëtar.

Ndërsa, sërish kjo revistë provokoi po me profetin Muhamed, duke alarmuar ambasadat e vendeve sidomos lindore në Francë e si pasojë u morën masa nga ndonjë sulm i mundshëm në redaksi.

Edhe ministri i Jashtëm i asaj kohe i dënoi këto karikatura duke i konsideruar si provokuese ndaj shteteve myslimane.

Në vitin 2013 lideri i Al Kaedës vendosi edhe një çmim për kokën e kryeredaktorit Stephan Charbonnier, i cili u vra sot./albeu.com/
Shtuar më 07/01/2015, ora 16:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori