Haiti, votohet sot për presidentin e parlamentin e ri
Haitianët votojnë sot për të zgjedhur presidentin dhe legjislativin e ri. Më shumë se 4.1 milionë haitianë janë rejgistruar të votijnë. Ata do të zgjedhin presidentin nga 18 kandidatë sa kanë garuar për të zëvendësuar presidentin në largim Rene Preval. Po ashtu, në zgjedhje marrin pjesë 912 kandidatë nga 66 parti politike për të fituar ulëset në parlament.

Haiti është në kaos të vazhdueshëm pas tërmetit të janarit, i cili mbyti më shumë se 230 mijë njerëz dhe pas përhapjes së kolerës në javët e fundit, nga e cila thuhet se vdiqën më shumë se 1600 persona.
Shtuar më 28/11/2010, ora 10:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori