Greku rrëfen me lot në sy: Duhej të zgjidhja shpëtimin e nënës apo gruas e fëmijëve
Disa histori personale përshkruajnë në mënyrën më të dhimbshme tragjedinë e zjarreve që shkatërruan një pjesë të mirë të Attica-s Lindore, duke kushtuar jetën e dhjetëra qytetarëve, plagosjen e qindra të tjerëve dhe shkatërrimin e mbi dy mijë shtëpive.

Historitë janë aq të gjalla sa pamja e tokës së djegur që është tani në Mati dhe Neos Voutzas, fotografitë e makinave të djegura, shtëpitë e shkatërruara, pamjet e njerëzve që qëndrojnë në ujë për të shpëtuar veten nga flakët e pamëshirshme.

'Unë pashë nënën time të djegur deri në vdekje'

Thanasis Moraitis, ishte me pushime me nënën, gruan dhe fëmijën në Mati, u përball me një dilemë të tmerrshme: Të shpëtojë nënën e tij 90-vjeçare apo pjesën tjetër të familjes së tij?

Duke qarë, gjatë kohës që po jepte një mostër të ADN-së në mënyrë që të mund të identifikoheshin eshtrat e nënës së tij, Moraitis përshkroi se si duhej ta linte nënën e tij prapa në makinë, pasi ajo nuk mund të ecte.

Ai tha se flakët po i afroheshin shpejtë makinës. Ai mori gruan dhe fëmijët e tij dhe vrapoi drejt detit.

Ai u kthye mbrapa dhe vëzhgoi për herë të fundit si nëna e tij u zhyt në flakë.

‘Unë nuk kisha as kohë për të bërtitur një lamtumirë të fundit’, -tha ai.

Familja kaloi shumë orë në det para se të shpëtoheshin.
Shtuar më 26/07/2018, ora 23:24
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori