Gordon Brown jep doreheqjen
Albeu.com
Gordon Brown ka dhënë dorëheqjen si kryetar i qeverisë dhe si lider i Partisë Laburiste. Në këtë mënyrë i jepet mundësia konservatorit David Cameroon të bëhet kryeministër.
Vendimi është marrë pas dështimit të negociatave mes laburistëve dhe liberal-demokratëve për krijimin e një koalicioni qeverisës në Britani.
Laburistët e pranuan se përpjekjet e tyre për arritjen e një marrëveshjeje që do t’i mundësonte qëndrimin në pushtet, përfunduan pa sukses.
Tani, rruga duket e lirë për një pakt mes Nick Clegg dhe Cameroon-it, që do t’i jepte këtij të fundit postin e kryeministrit.
Shtuar më 11/05/2010, ora 21:54
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori