Goditet grupi terrorist “al Shabaab”, 52 të vdekur
Pëlqej
Trupat keniane vranë 52 luftëtarë të grupit terrorist “al Shabaab” në një sulm në kampin e militantëve në jug të Somalisë këtë të premte, tha një zëdhënës ushtarak.

Koloneli Joseph Owuoth, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes së Kenias, tha se incidenti ndodhi në Badhaadhe, në Juba-n e Ulët.

Pushkë, tre pajisje shpërthyese të improvizuara dhe materiale bërthamore u gjetën gjatë sulmit, tha ai.

"Operacioni i udhëhequr nga inteligjenca u ekzekutua pasi mjetet e mbikëqyrjes vërenë përqendrimin terrorist të al Shabaab në atë pozicion.

Trupat tokësore të mbështetura nga ushtarë të fshehur në terren dhe zjarri i artilerisë ishin të angazhuara për të neutralizuar kampin," citohet deklarata nga Reuters.

"Pas operacionit, vlerësimi fillestar tregon se 52 terroristë u vranë ndërsa të tjerët ikën me lëndime."

Kenia ka mijëra trupa në Misionin e Bashkimit Afrikan në Somali (AMISOM) për të ndihmuar në frenimin e al Shabaab dhe për të përmirësuar sigurinë si pjesë e një rindërtimi pas dy dekadash luftë civile që shkatërroi vendin.


Shtuar më 21/04/2017, ora 19:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori