Gjermania dërgon në Lituani 450 ushtarë dhe dhjetëra tanke
Gjermania ka filluar dërgimin e tankeve dhe pajisjeve të tjera ushtarake në Lituani, si pjesë e misionit të NATO-s për forcimin e mbrojtjes të Evropës lindore, për të denoncuar agresioin rus.

Komanda e ushtrisë gjermane ka njoftuar se ka dërguar 200 makina, përfshirë 30 tanke. Po ashtu drejt Lituanisë janë nisur edhe 450 trupa ushtarake.

Dërgimi i trupave gjermane në lindje të Evropës , qoftë edhe si pjesë e misioneve të NATO-s- vazhdon të jetë një çështje e ndjeshme në Gjermani dhe në rajon.

Liderët e NATO-s janë pajtuar që të dërgojnë trupa dhe armatime në këtë pjesë të Evropës, pasi Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2011. /albeu.com/
Shtuar më 31/01/2017, ora 17:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori