Gjendet i vdekur ish-piloti ukrainas i akuzuar për rrëzimin e fluturimit MH17 (VIDEO)
Një pilot ukrainas i fajësuar nga Moska për të rrëzuar fluturimin Malajzia Airlines Airlines MH17 është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij.

Kapiteni Vladislav Voloshin gjithmonë pohoi se ai ishte viktimë e një shpifje groteske nga Rusia e cila shihet në Perëndim si përgjegjëse për rrëzimin e avionit, përcjell Albeu.com

29-vjeçari ishte pilot në Forcën AjroreUkrainës, kur Boeing 777 u qëllua nga qielli më 17 korrik 2014, duke çuar në 298 numrin e të vdekurve.

Raportet në Ukrainë thonë se ai u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Mykolayiv nga një plagë me armë zjarri. Një hetim për vrasjen është nisur nga autoritetet ukrainase megjithëse raportet fillestare sugjerojnë se ai është vetvrarë.

Rusia kishte pretenduar se Agapov ishte një dëshmitar i besueshëm nga baza ajrore e Dnipropetrovsk.

Agapov pretendon se kapiteni ukrainas shkoi i armatosur me raketa në një gjendje të tensionuar, dhe u kthye pa ato menjëherë pasi Boeing 777 u rrëzua.

Pas uljes, Voloshin ishte "i frikësuar", duke mërmëritur se avioni i ardhshëm - me sa duket MH17 - "ishte në vendin e gabuar në kohën e gabuar", pohoi ai.

Komiteti Hetues i Rusisë, i kryesuar nga Aleksandër Bastrykin, ish-shok i klasës së universitetit të Vladimir Putinit, këmbënguli që dëshmitari ka kaluar një test dhe dëshmia e tij ishte e besueshme.

Sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksandr Turchynov, akuzoi Moskën për përdorimin e propagandës për 'fshehjen e krimeve të organizuara nga Federata Ruse, duke përfshirë kundër civilëve' në lidhje me fluturimin MH17.

Ai tha: "Një numër i madh provash, përfshirë të dhënat nga vëzhgimi satelitor, kanë vërtetuar se grupet terroriste të kontrolluara nga ushtria ruse kanë qëlluar avionin e pasagjerëve.

Pas akuzave ruse të bëra fillimisht në dhjetor të vitit 2014, Voloshin la forcën ajroreUkrainës dhe që nga viti i kaluar ishte drejtor i Agjencisë Ndërkombëtare të Mykolayiv.

Pas akuzave ruse të bëra fillimisht në dhjetor 2014, Voloshin la forcën ajroreUkrainës dhe që nga viti i kaluar ishte drejtor i Mykolayiv International Airport

Raportet thonë se ishte bashkëshortja ajo që thirri policinë dhe ambulancën, por një ekipi i mjekëve nuk ishte në gjendje ta shpëtojë jetën e tij. /albeu.com/
Shtuar më 19/03/2018, ora 17:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori