Gazetari ekzekutohet pranë redaksisë
Gazetari dhe redaktori i një gazete kryesore në Kashmir të Indisë, Shujaat Buhari është qëlluar për vdekje në Sringer.

Buhari 50 vjeç, një kontribues i shpeshtë edhe në faqen e internetit të BBC News u sulmua pranë zyrës së gazetës "Rising Kashmir".

Gazetari u dërgua në spital, ku më pas ndërroi jetë,

Një nga rojet e tij gjithashtu u vra gjatë sulmit, ndërsa një tjetër mbeti i plagosur rëndë.

Ende nuk dihet kush janë autorët e sulmit, por policia tha se disa militantë dyshohet se kanë kryer vrasjen.

Në vitin 2016, gazetar i ndjerë ka shkuar një artikull për kërcënimin ndaj gazetarëve.

"Kërcënimet ndaj jetës, frikësimit, sulmet, arrestimet dhe censurat kanë qenë pjesë e jetës së një gazetari tipik lokal", ka shkruar ai.
Shtuar më 14/06/2018, ora 19:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori