Gazeta "Politiken" u kerkoi falje myslimaneve
Albeu.com
Gazeta daneze ‘Politiken’ iu kërkoi falje myslimanëve, të cilët u ndjenë të fyer pas shpalljes së karikaturave me profetin Muhamed, në vitin 2008. Kërkimi i faljes, është pjesë e marrëveshjes me avokatin saudit i cili përfaqëson 8 grupet myslimane të ...
... Lindjes së Mesme dhe Australisë, të cilët kishin bërë apel, që 11 gazeta të kërkonin falje për publikimin e karikaturave. Por, vetëm gazeta ‘Politiken’ ka pranuar marrëveshjen. Gjesti më i ri i gazetës daneze, ka hapur çështjen për kufizimin e lirisë së shprehjes. Publikimi i 12 karikaturave të profetit Muhamed, me bombë në çallmë, shkaktoi protesta të myslimanëve në shumë vende të botës.
Shtuar më 27/02/2010, ora 22:33
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori