E FUNDIT/ Bie nga 20 metra lartësi, humb jetën nëna e dy fëmijëve
Funksionon si "shtet më vete", brenda bordellos 200-vjeçare (FOTO LAJM)

Bangladeshi është një nga vendet e pakta muslimane në botë ku prostitucioni është ligjor.

Bordello "Kandapara" në rrethin e Tangail është më i vjetri dhe i dyti më i madh në vend dhe ka ekzistuar për rreth 200 vjet.

Ajo u shkatërrua në vitin 2014, por u krijua përsëri me ndihmën e OJQ-ve lokale.

Shumë prej prostitutave kanë lindur dhe rritur aty, përcjell albeu.com

Përkrahësit e bordellos besojnë se prostitucioni është gjithashtu punë - dhe se këto gra nuk duan të bëjnë diçka tjetër.

Shoqata Kombëtare e Avokatëve të Bangladeshit tha se dëbimi i punonjësve të seksit ishte një veprim i paligjshëm.

Sot, "rrethi i bordellos" të zonës është i rrethuar nga një mur. Në rrugët e ngushta ka shtëpiza, dyqane çaji dhe shitës ambulant.

Bordello është një vend me rregullat e veta dhe hierarkitë e pushtetit të cilat janë krejtësisht të ndryshme nga shoqëria kryesore.

Për shembull, brenda shtëpive, gratë janë të dobëta por gjithashtu të fuqishme.

Vajzat vijnë nga familje të varfra dhe shpesh janë viktima të trafikimit.

Ata nuk kanë liri ose të drejta.

Ata i përkasin një zonje, kanë borxhe dhe nuk lejohen të dalin jashtë ose të mbajnë paratë e tyre, shkruan albeu.com

Kur ata kanë paguar të gjitha borxhet e tyre, e cila merr diku nga një deri në pesë vjet, ata bëhen punëtore të pavarur të seksit.

Pastaj, ata mund të refuzojnë klientët dhe të mbajnë paratë e tyre.

Nga momenti kur një grua i ka paguar borxhet e saj, ajo është e lirë të largohet nga bordello. Por këto gra shpesh zgjedhin të qëndrojnë dhe të vazhdojnë të mbështesin familjet e tyre me të ardhurat e tyre që marrin nga kjo punë. /albeu.com/
Shtuar më 30/06/2018, ora 16:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori