Ftohja e re botërore
Albeu.com
nga "The New York Times"Pushtimi rus i Gjeorgjisë ka ngritur një varg pikëpyetjesh të cilave amerikanët dhe shumë të tjerë përreth botës kanë shpresuar se u ishte dhënë përgjigje kohë më parë.Rusia, një kërcënim për fqinjët e saj, për Evropën, për Shtetet e Bashkuara të Amerikës? Çfarë do të mund të bënin Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre të NATO-s në rast se Rusia i bën shantazh apo sulmon vende të tjera demokratike dhe sovrane që nuk janë anëtare të aleancës? A duhet Perëndimi që të vazhdojë të afrojë Rusinë apo të fokusohet më shumë në frenimin e ambicieve të saj?

Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, ka filluar një vlerësim të ri të nxitur nga kriza, të lidhjeve të Amerikës me Rusinë, që sigurisht, do t‘i takojë pasuesit të tij ta implementojë. Babai i tij, ish-president i SHBA-së, Xhorxh Bush i vjetri, me zgjuarsi menaxhoi situatën e krijuar gjatë shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Presidenti Bill Klinton bëri një punë jo fort të kënaqshme në menaxhimin e Rusisë së rrënuar të pas-Luftës së Ftohtë dhe Bushi i ri, një punë akoma më të keqe për sa i takon menaxhimit të Rusisë së re, energjike dhe të fuqishme. Pas kritikave ndaj Presidentit Klinton për besim të tepruar te Boris Jelsin, Bush i ka dhënë akoma më shumë besim Vladimir Putinit. Xhorxh Bush por edhe evropianët, kanë parë të heshtur mënyrën se si Putin, Presidenti i kthyer në Kryeministër, censuronte shtypin e lirë, burgoste rivalët politikë dhe shfrytëzonte pasuritë e Rusisë me gaz dhe naftë për t‘i bërë shantazh e presion fqinjëve. Në të njëjtën kohë, Bush ka bërë një vesh të shurdhër ndaj listës gjithnjë e më të gjatë të ankesave të Rusisë, por jo të gjithave. Ne kundërshtuam zgjerimin e NATO-s kur Klintoni e mbështeti i pari idenë. Sapo filloi ky zgjerim, ne pranuam se Moska nuk mund të kishte fuqinë e vetos për anëtarësimin e mundshëm të fqinjëve të saj demokratikë. Presidenti Bush ndërkohë, padashur, ushqeu nacionalizmin rus dhe ia bëri punën Putinit më të lehtë kur ai insistoi në ndërtimin e një sistemi mbrojtës nga raketat, në këtë vend dhe më pas ngulmoni në ndërtimin e një tjetër sistemi të ngjashëm në Evropën Qendrore. (Pasi hezitoi për muaj të tërë, Polonia e pranoi këtë ide, pak ditë më parë). Bush po ashtu eliminoi një fushë kyçe bashkëpunimi kur ai hodhi poshtë nevojën për marrëveshje të mëtejshme për kontrollin e armëve bërthamore. Ky vendim duket veçanërisht i frikshëm në ditët e sotme. Bush injoroi krizën që po "gatuhej" në Gjeorgji prej muajsh. Ai flet tani me tone të ashpra kundër agresionit të Rusisë. Vendimi i tij për të dërguar avionë ushtarakë me ndihma humanitare në Gjeorgji, ishte i zgjuar dhe në një farë mënyrë e detyroi Rusinë të rivlerësonte ofensivën e saj pa u zhytur në një luftë më të thellë. Ne shpresojmë që kjo të funksionojë. Ai duhet t‘i thotë po ashtu Presidentit të Gjeorgjisë se nuk mund të vazhdojë të mbajë larg Moskën. Ku do të shkojë më pas Presidenti Bush? Ne besojmë se do të ishte një çmenduri përpjekja për të izoluar Rusinë. Është një fuqi e madhe ekonomike me të drejtë vetoje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe ka mijëra armë bërthamore. Izolimi ka gjasa të ngjallë më shumë pakënaqësi dhe radikalizëm. Rusia duhet të kuptojë se punët nuk do të ecin njëlloj për sa kohë që ajo vazhdon të mbajë të pushtuar Gjeorgjinë dhe për sa kohë që do të vazhdojë të kërcënojë fqinjët e saj. Rusia do të donte të anëtarësohej në Organizatën Botërore të Tregtisë dhe të firmoste një marrëveshje tregtie dhe sigurie me Evropën. Por, këto dëshira, për momentin mbeten të tilla. Nëse Putin këmbëngul, Grupi i 8 vendeve të industrializuara të botës mund të kufizojë përfshirjen e Moskës, por ne nuk jemi të gatshëm të mbështesim apelin e senatorit Xhon MekKejn për të përjashtuar Rusinë nga ky grup. Bush po i lë kështu pasuesit të tij një mal me telashe në Afganistan, Irak, Pakistan. Presidenti i ardhshëm do të duhet të përballet edhe me një Rusi gjithnjë e më të fuqishme e gjithnjë e më armiqësore. Ne besojmë se angazhimi skeptik, është kursi më i mirë.
Shtuar më 17/08/2008, ora 19:58
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori