Franca thyen rekord me numrin e grave të zgjedhura deputete
Pëlqej
Një numër rekord i grave kanë fituar një vend në Parlamentin e Francës, kështu tregojnë rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të mbajtura dje, kjo pasi partia fituese e Presidentit Emmanuel Macron, LREM, përpiloi një listë ta balancuar gjinore të kandidatëve për deputetë.

Nga totali i 557 deputetëve të rinj të zgjedhur dje, 233 prej tyre janë gra të cilat kanë fituar nga një vend në parlament.

Po ashtu, kjo e radhit Francën nga vendi i 64-t në vendin e 17-t në botë për përfaqësim femëror në parlament dhe në të 6-in në Evropë, duke e tejkaluar Britaninë dhe Gjermaninë.

LREM, e cila e fitoi shumicën dërrmuese në zgjedhjet parlamentare të së dielës, ka përqindjen më të lartë të grave të zgjedhura në Parlament (47%). /albeu.com/

Shtuar më 19/06/2017, ora 12:58
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori