Flota amerikane drejt Paqësorit
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Rreth 60% e flotës ushtarake amerikane do të zhvendoset në zonën e Paqësorit brenda vitit 2020. Deklarata vjen nga Sekretari i Mbrojtjes Leon Panetta gjatë një konference rajonale në Singapor.

Sipas Panettes pjesë e kësaj flote do të jenë gjashtë aeroplan-mbajtëse, shumica e kryqëzorëve, destrojerëve, anijeve luftarake dhe nëndetëseve. Panetta theksoi edhe njëherë se strategjia e re amerikane nuk përbën asnjë kërcënim për Kinën. Që kur kjo strategji u deklarua në fakt, komentuesit e ndryshëm e analizuan si një përballje e superfuqisë amerikane me Kinën, në një rajon ku aktiviteti ekonomik është mjaft konkurrent dhe mosmarrëveshjet për kufijtë detarë nuk mungojnë (kujtojmë incidentet e fundit mes Kinës dhe Filipineve në Detin e Kinës Jugore). /albeu.com/
Shtuar më 02/06/2012, ora 15:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}