Flet Shoferi i Princeshës Dajana, detaje të reja nga aksidenti
Pëlqej
Në 1991, pak njerëz e dinin të vërtetën e martesës së princeshës Diana, e cila po copëtohej, ndërkohë që princi Çarls kishte rinisur lidhjen e tij me Camilla Parker Bowles.

E shkatërruar, ajo kishte vendosur të bënte publike anën e saj të historisë duke zgjuar zemërimin e familjes Mbretërore të Britanisë së Madhe, por sekretet e saj më të errëta dolën në pah vetëm pas vdekjes.

Lady Diana vdiq në një aksident në Paris, por edhe pse kanë kalur gati njëzet vjet, misteri i asaj nate pushton titujt e medieve britanikë edhe ditët e sotme.

Colin Tebbutt, një nga shoferët e saj më besnikë, tregoi për “The Sun” natën e 31 gushtit 1997, gjatë së cilës Princesha Diana vdiq në një aksident të tmerrshëm, duke bërë publike detaje makabre.

“Pas aksidentit atë nuk e quan në një morg, po në një dhomë spitalore, ku trupin e saj e mbuluan me shumë batanije.
Shumë njerëz të panjohur vinin e shkonin dhe gjëja e parë që bëra ishte që të ndaloja njerëzit që vinin të mos përkuleshin mbi trupin e saj”, shkruan “Th Sun”.

Por kush ishin këta individë të panjohur, të rëndësishëm që vinin të verifikonin trupin e vdekur të Dianës?

Colin Tebbutt nuk jep emra:

“Njerëzit ishin anëtarë të qeverisë, nuk e dija se kush ishin…

Ata nuk thanë asgjë, vetëm se u përkulën, e shikonin dhe pastaj iknin”.

“E dija pse ata vinin atje, por nuk mundja t’i ndaloja të vinin”, ka shtuar ai.

Shoferi, megjithatë arriti të njohë një figurë politike, Presidentin e Republikës të asaj kohe në Francë, Jacques Chirac.
Edhe ai erdhi vetë për të parë trupin e pajetë të Dianës.

Edhe pas disa orëve, më vonë, kishte pak njerëz kuriozë që ngjiteshin në muret e dritareve për të parë trupin e Princeshës:
“Pashë njerëz që ngjiteshin nëpër muret, ata ishin pak më larg. Dritaret nuk kishin perde, prandaj kërkova disa batanije dhe i vara në dritare që të mos shikohej nga jashtë”.

Mësohet se pak para vdekjes ajo telefonoi dy djemtë e saj.
Ishte një bisede tipike telefonike mes dy djemve dhe nënës së tyre, e cila ndodhej në pushime në Francë.

Biseda ishte e shkurtër, sepse djelmoshat dëshironin të vazhdonin të luanin me kushërinjtë e vet, e jo të kalonin kohë duke biseduar në telefon.

Ajo bisedë e shkurtër telefonike e vitit 1997 i ndjek edhe sot e kësaj dite princat William dhe Harry, sepse nëna e tyre, Princesha Diana, do të vdiste në një aksident me makinë po atë natë.


Shtuar më 11/06/2018, ora 09:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori