Fillon ndalimi i laptopëve për fluturimet drejt SHBA-ve
Kompanitë ajrore turke dhe të Emirateve të Bashkuara kanë njoftuar sot se po nisin të zbatojnë masat e reja të sigurisë për ndalimin e disa pajisjeve të caktuara teknologjike për fluturimet drejt SHBA-ve.

Ndalimi i pajisjeve të mëdha elektronikë, si laptopët, në fluturime u vendos për shkak të shqetësimeve se bateritë e tyre mund të konvertoheshin në bomba.

DASH njoftoi javën e kaluar se të gjitha linjave ajrore që fluturojnë direkt drejt Shteteve të Bashkuara do t’u jepej të zgjidhnin, ose të zbatonin teknologji të sofistikuar të skanimit për pajisjet elektronike që mbahen në dorë, ose të ndalonin udhëtarët që të mbanin me vete pajisje të tilla.

Ndalimi është në fuqi për fluturimet me destinacion SHBA-të nga Jordania, Kuvajti, Egjipti, Arabia Saudite, Katari dhe Mar /albeu.com/
Shtuar më 05/07/2017, ora 23:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori