Fenomen i pazakontë në Turqi, shiu i meteorëve ndriçon qiellin në qytetin antik
Pëlqej
qytetin antik Blandus në Ushak të Turqisë ka ndodhur një fenomen i pazakontë.

Shiu spektakolar i meteorëve Perseida, i cili mbrëmë ndriçoi qiellin, ishte i dukshëm mbi qytetin Ushak të Turqisë.

Perseidat që paraqesin tufë meteorësh ku burimi ndriçues i dukshëm gjendet në konstelacionin Persej, paraqet një nga shirat më të bukur dhe më aktiv të meteorëve gjatë vitit, të cilat janë të dukshme në truallin e Tokës.

Tufa meteore zgjat dy dekadat e fundit, por intensitetin e vet më të madh e arrin më 12 gusht, kur Toka në orbitën e vet kalon përmes resë së grimcave si rezultat i shpërbërjes së kometave.

Të pasionuarit e universit dhe yjeve pikërisht këtë natë, duke vëzhguar qiellin nga lartësitë malore, ishin dëshmitarë të pamjeve të pazakonta qiellore. /albeu.com/
Shtuar më 13/08/2017, ora 19:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori