FAKTE / Të pathënat e presidentëve të SHBA, nga tradhëtitë tek Donald Trump
Mund të duken vërtetë të çuditshme këto fakte nga jeta e presidentëve">presidentëve që kanë qeverisur SHBA-të, por po ju ftojmë të lexoni disa nga faktet që kanë bërë më shumë bujë në historinë e presidentëve">presidentëve të Amerikës.

Nga Roland Qafoku:

Kur George Washington mori detyrën kishte 400 skllevër.

Kishte raste që Thomas Jefferson bënte takime në zyrë i veshur me pizhama.

I cilësuar si babai i Kushtetutës, James Medison ishte i gjatë 1.65 metra.

Teksa zihej me sekretarin e Thesarit, James Monroe e ndoqi atë me vrap nëpër korridoret deri jashtë Shtëpisë së Bardhë për ta qëlluar

Andrew Jakcson kishte bërë 100 duele me pistoletë përpara se të zgjidhej shef i Shtëpisë së Bardhë.

Johan Tyler kishte 15 fëmijë.

Gruaja e Zachary Taylor lutej në kishë që burri i saj të mos fitonte garën për president.

Abraham Lincoln urdhëroi varjen në mes të qytetit të 307 personave.

Andrew Johnson ishte me profesion rrobaqepës.

Rutherford Hayes ndaloi përdorimin e alkolit në Shtëpinë e Bardhë.

Gjatë presidencës së Frenkil Roosevelt pati më shumë tradhëti bashkëshortore se asnjëherë tjetër në historinë e presidencës.

Hurry S. Truman drejtonte vetë avionin privat dhe ulej në pistën e Shtëpisë së Bardhë duke krijuar shpesh situate alarmuese për sigurinë.

Dwight Eisenhour¬in nuk guxonte njeri ta ndërpriste teksa luante golf në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë edhe kur kishte një situatë gati për luftë.

John Kennedy ishte i pari marinar qe u bë president dhe jahti i tij kishte më shumë vajza se sa marinarë Lindon Johnson drejtonte makinën me 150 kilometra në orë ndërsa pinte uiski.

Richard Nixson e fali Elvis Priesly-n që u fut më pistoletë në brez në zyrën e tij.

Gerard Ford dilte natën në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë për të shëtitur qenin.

Jimmy Carter është i vemti president që ka deklaruar se ka parë një UFO.

Ronald Reagan ishte aktor dhe shoëman përpara se të bëhej shef i Shtëpisë së Bardhë.

Jeta private e Bill Clinton në Shtëpinë e Bardhë u bë spektakël publik për amerikanët.


Nga presidenti i parë e deri te 45-të i sapozgejdhur, të gjithë kanë patur anët e tyre të mira, por edhe dritëhijet.

Nuk bën përjashtim nga e gjithë parada e 45 presidentëve">presidentëve as jeta e Donald Trump, për të cilin u publikuan jo pak raste abuzimi seksual dhe marrëdhënien me modelet. /albeu.com/

Shtuar më 09/11/2016, ora 11:36
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori