Europol arreston 107 persona për trafikim të njerëzve
Agjencia e zbatimit të ligjit e Bashkimit Evropian, Europol, ka njoftuar sot se janë arrestuar 107 persona në kuadër të hetimeve të gjëra për trafikim njerëzor dhe shfrytëzim seksual.

Në operacionin e udhëhequr nga policia e Austrisë, me përfshirjen e agjencive të zbatimit të ligjit nga 22 vende të Bashkimit Evropian dhe të palës së tretë, hetuesit i kishin marrë në shënjestër “grupet e krimit të organizuar për trafikimin e individëve të ndjeshëm për shfrytëzim seksual”, theksohet në kumtesën e Europolit, raporton agjencia DPA.

Kombësia e viktimave dhe e të dyshuarve sugjeron se numri më i madh i rrjeteve të trafikimit në BE është nga Nigeria, Amerika Jugore dhe Evropa Lindore, thotë Europol.

Ky hetim ishte i një shkalle tejet të gjërë: janë kontrolluar më se 125 mijë njerëz në afro 4 mijë lokacione, përfshirë edhe rajonet e prostitucionit, shtëpitë publike dhe sallonet e masazhit.
Europol thekson se “kujdes special” u është kushtuar shpalljeve në Internet ku janë vërejtur viktimat e shfrytëzimit seksual. /albeu.com/
Shtuar më 24/07/2017, ora 16:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori