Europa sërish në panik, drejt shpërthimit vullkani që shkakton një mega cunami (FOTO LAJM)

Pëlqej
Vullakni La Palma në Ishujt Kanarie është gati gati të shpërthejë pas 40 lëkundjesh në vetëm 48 orë.

Ka shqetësime se në qoftë se vullkani fryn, kjo mund të nxisë një cunami mega që do të ndikonte Britaninë, si edhe Spanjën dhe bregun lindor të SHBA.

La Palma, është tronditur nga dhjetëra dridhje të vogla që shkonin në mes 1.5 dhe 2.7 në shkallën Rihter.

Dhe kjo mund të jetë një shenjë se vullkani aktiv Cumbre Vieja mund të vendoset të shkaktojë shkatërrime.

Paniku është përhapur në mesin e 86.000 banorëve në ishull pas goditjes më të madhe të goditur të shtunën pasdite, rreth 17.4 milje nën tokë. /albeu.com/Shtuar më 11/10/2017, ora 12:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori