''Ethet e derrave afrikanë", Kina ngre alarmin për një tjetër pandemi
Qeveria kineze ka ngjallur frikë për shpërthimin e një pandemie të dytë globale, pasi një virus i ri po qarkullon në vend.

Mediat britanike shkruajnë se një fermë derrash në Yunyang Country, Chonquing u përball me një virusi vdekjeprurës, të quajtur “ethet e derrave afrikanë”.

Zbuluesit gjetën 298 derra të kontaminuar, të cilët ishin transportuar ilegalisht nga një vend tjetër. Ata kanë nisur kërkimet për të gjetur fermën nga ku u rritën dhe erdhën derrat.

Nëse lihet pakontrolluar, virusi mund të përhapet potencialisht në miliona derra.
Shtuar më 06/04/2020, ora 08:42

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori