Erdogan kërcënon hapur: Ata që godasin flamurin tonë do t’u priten duart!
Rexhep Tajip Erdogan ka kërcënuar sërish Greqisë, pas mbledhjes së kabinetit.

“Ne kemi makthe për ata që nuk heqin dorë nga ëndrrat e tyre për t’u përjashtuar nga Mesdheu Lindor , diçka që ne do ta mbrojmë me jetën tonë kur është e nevojshme, ” tha ai.

“Ne nuk do të lejojmë që të drejtat tona të shkelen,” tha ai, duke kritikuar ata që përpiqen të izolojnë Turqinë dhe duke shprehur indirekt por qartë mospëlqim për çështjet e bashkimit doganor, për të cilat Greqia ka kërkuar.


Presidenti turk gjithashtu iu referua vendndodhjes së gazit natyror në Detin e Zi . “Çdo metër kub gaz i zbuluar në Detin e Zi do të përdoret për prosperitetin, paqen, sigurinë dhe të ardhmen e këtij vendi dhe kombi, ” tha ai.

“Ne nuk ndalemi të qëndrojmë pranë vëllezërve tanë,” tha ai, duke theksuar se Turqia është e pranishme nga Ballkani në Kaukaz dhe nga Afrika në Azi .

“Ata që godasin atdheun tonë, flamurin tonë, vlerat tona, do t’u priten duart, ” shtoi Erdogan. /Abcnews
Shtuar më 20/10/2020, ora 20:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori