Era e luftës në Mesdhe: Turqia apo Greqia? Cila ka ushtrinë më të fuqishme
Turqia dhe Greqia janë në një rivalitet të fortë mes tyre në Mesdhe duke bërë që NATO të japë alarmin për një luftë të vërtetë mes dy anëtarëve të saj. Në këto kushte, kreu i NATO-s, Stolteberg ka filluar negociimin e një marrëveshjeje mes liderëve grekë dhe turq për të arritur në një pikë të përbashkët në lidhje me ishujt dhe pasuritë në detin Egje.

Megjithatë, duke iu frikësuar një përballje ushtarake me Ankaranë, Athina ka vendosur të armatoset, duke blerë avionë, mjete ushtarake dhe armë.

Më datë 12-13 shtator, krerët e shtetit grek pritet të shpalosin programin masiv të armatimit të vendit, i cili parashikon blerje avionësh si edhe modernizim të marinës dhe këmbësorisë.

Athina zyrtare mësohet se është në bisedime me Francën dhe një sërë vendesh të tjera mbi blerjet e armëve për të fuqizuar forcat e saj të armatosura, ndërkohë që tensionet me Turqinë në rajonin e Mesdheut Lindor vijnë duke u rritur.

Mediat greke shkruajnë se Athina kishte rënë dakord për të blerë 18 avionë luftarakë të prodhuar nga kompania franceze “Dassault Rafale”.

Investimet në ushtri
Si Greqia, ashtu edhe Turqia kanë investuar në shuma të mëdha parash për fuqizimin e ushtrisë dhe flotës detare.

Turqia ka nisur ndërtimin e luftanijeve dhe fregatave ndërkohë që Greqia po lobon për hapjen e bazave amerikane.

Por dhe pse është vendi i dytë që kontribuon më shumë në NATO dhe është shtëpia e disa bazave amerikane, Greqia vazhdon të ndihet e rrezikuar nga përplasjet me Turqinë.

Forcat e armatosura të Greqisë vlerësohet të jenë gjithsej 360.500 personel, sa gjysma e Turqisë, e cila ka afërsisht 735,000 ushtarë.

Fuqia aktuale

Mund të thuhet se Greqia ka më shumë se 1.500 tanke në arsenalin e saj ushtarak, dyfishi i Britanisë së Madhe. Ndërkohë sipas GlobalFirePower, Turqia ka rreth 2 600 tanke.

Të dyja vendet kanë një gamë të ngjashme nëndetësesh, anijeve patrulluese, fregatash por e aftësitë detare të Greqisë janë më të kufizuara se ato të Turqia, pasi shumë anije janë të vjetëruara.

Dhe që nga kriza financiare e Greqisë, përpjekjet për modernizimin detar kanë qenë të ngadaltë.

Athina, megjithatë, ka avantazhin e të pasur aleatëve rajonalë, pasi ka në krahun e saj Egjiptin, Izraelin, Qipron Greke, Italinë dhe Jordaninë.

Por me gjithë investimet e saj, Greqia nuk do ta përballonte kurrë e vetme ushtarakisht Turqinë.

Marina turke konsiderohet një nga katër marinat më të forta në Mesdhe.

Gjatë dy dekadave të fundit, Turqia ka zgjeruar aftësitë e saj detare, veëanërisht pasi tensionet në Mesdheun Lindor janë përshkallëzuar.

Buxheti

Sa i përket buxhetit të ushtrisë, Turqia e ka 19 miliard dollar, kurse Greqia 4.8 miliard dollar.

Tanke

Turqia ka 1 055 avionë, kurse Greqia 566. Sa i përket avionëve gjuajtës, Turqia ka 206 të tillë, kurse Greqia 187.

Dronët

Ndërkohë, Turqia ka një avantazh të madh ndaj grekëve sa i përket dronëve.

Sëfundmi, Turqia ka investuar mjaft në këtë drejtim duke patur edhe dronë që kryejnë sulme me raketa kundrejt objektivave të caktuar.

Megjithatë, ekspertët ushtarakë e konsiderojnë me mjaft kosto një tentativë të Turqisë për të pushtuar Greqinë, pasi ushtrisë turke do t’i duhej të orvatej për ditë apo javë të tëra mes ishujve të shumtë në Egje, të cilët janë të pajisur me bateri të ndryshme të mbrojtjes ajrore apo ndaj anijeve.
Shtuar më 04/09/2020, ora 14:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori