Emiratet e Bashkuara Arabe taksojnë qytetarët për herë të parë në histori
Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat kanë joshur shumë punëtorë të huaj me premtimin e një jetese pa taksa, planifikojnë të vendosin një taksë prej 5 përqind vitin e ardhshëm mbi shumicën e mallrave dhe shërbimeve për të rritur të ardhurat pasi çmimet e naftës u ulën tre vite më parë.

Tatimi mbi vlerën e shtuar, ose TVSH, do të zbatohet për një sërë artikujsh si ushqimi, veshja, elektronika dhe benzina, si dhe faturat e telefonit, ujit dhe energjisë elektrike dhe rezervimet e hoteleve, përcjell albeu.com

"Unë jam i frikësuar sepse gjithçka është tashmë e shtrenjtë tashmë në Dubai. Fakti që është duke shtuar 5 përqind është cmenduri," tha një studente në Dubai.

Do të ketë disa përjashtime për kostot e mëdha të biletave si qiraja, shitjet e pasurive të paluajtshme, medikamente të caktuara, bileta dhe shkollimi.

Arsimi i lartë, megjithatë, do të tatohet në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Shpenzimet shtesë që prindërit i paguajnë shkollave për uniformat, librat, taksat e autobusit të shkollës dhe dreka gjithashtu do të tatohen.

Vendet e tjera të Gjirit pritet të zbatojnë skemën e tyre të TVSH-së në vitet e ardhshme.

Dyqane, palestra dhe shitësit e tjerë po përpiqen të shfrytëzojnë shumicën e ditëve të mbetura pa taksa në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, duke i inkurajuar blerësit të grumbullojnë para se TVSH-ja të shtyhet më 1 janar 2018.

Norma e taksimit prej 5 përqind ende shumë më e ulët se norma mesatare e TVSH-së prej 20 për qind në disa vende evropiane, shkruan albeu.com.

Gazeta kombëtare, me seli në Abu Dhabi, thotë se kostoja e jetesës në Emiratet e Bashkuara Arabe pritet të rritet rreth 2.5 përqind vitin e ardhshëm për shkak të TVSH-së. Pagat, ndërkohë, mbeten të njëjta.

Ndërkohë, Arabia Saudite kohët e fundit zbuloi buxhetin më të madh në historinë e saj, me planet për të shpenzuar 978 miliardë rijal (261 miliardë dollarë) vitin e ardhshëm fiskal, pasi qeveria parashikon një rritje të të ardhurave nga futja e TVSH-së dhe planet për të ulur subvencionet. Megjithatë, Arabia Saudite po përballet me një deficit buxhetor deri në vitin 2023. /albeu.com/Shtuar më 27/12/2017, ora 17:07

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori