Ekonomia e BE do tkurret me 4%
Albeu.com
Ekonomia e vendeve te BE-se do te pesoje nje tkurrje prej 4 perqind kete vit, shume me teper se parashikimi. Komisioni Europian ka rishikuar parashikimin e bere me pare nga komisioneri per Ekonomine dhe Ceshtjet Monetare, Joaquin Almunia, qe ka vleresuar se rimekembja do te ndodhe ne vitin 2010.

Perkeqesimi i krizes ekonomike globale, renia e niveleve te tregtise dhe ajo e vleres se shtepive, ka nxitur tkurrjen, tha komisioneri. Ai shtoi se rimekembja e ekonomise nuk do te nise deri ne gjysmen e dyte te vitit tjeter.

Almunia parashikon edhe rritje te papunesise ne eurozone ne 11,5 perqind ne 2010./TCH/
Shtuar më 04/05/2009, ora 22:08
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori