Egjipti i ndarë, rriten rastet e dhunës
Protestat dhe dhuna nuk kanë të ndalur në Egjipt. Tetë javë pasi presidenti i zgjedhur islamit, Muhamed Morsi, është përmbysur nga ushtria, llogaritet se 200 veta kanë humbur jetën nga trazirat që kanë kapluar shtetit më të populluar arab.

Por, sulmi me bombë i së martës mbrëma në një stacion policie në qytetin Mansoura, ku u vra një civil dhe dhjetëra të tjerë u lënduan, po ndryshon rrjedhën e ngjarjeve në Egjipt.

Tani ushtria po kërkon përkrahje nga populli për t’u përballur me dhunën në rritje.

Vetë ministri i Mbrojtjes, gjenerali Abdel Fattah al-Sisi, ftoi të mërkurën për protesta gjithëkombëtare në mbrojtje të qëndrimit ushtarak, kundër asaj që e quajti “dhunë dhe terrorizëm”.

Me daljen masive të protestuesve, ushtria po llogarit që po mandatohet për t’iu përgjigjur protestuesve islamistë, të prirë nga Vëllazëria Myslimane, e cila prej 3 korrikut, kur është përmbysur Morsi, nuk i ka ndalur protestat në Egjipt.

“Po kërkoj nga të gjithë egjiptianët që të dalin në rrugë. Por, pse të dalin në rrugë, mund të pyesni? Për të më dhënë mandatin dhe të më urdhëroni që të konfrontoj dhunën dhe terrorizmin potencial”, tha al-Sisi në një paraqitje televizive.

Ishte gjenerali Al-Sisi, ka udhëhequr operacionin ushtarak për rrëzimin e Mohamed Morsit, pas protestave masive kundër qeverisë.

Prej atëherë Morsi mbahet në një kompleks të panjohur ushtarak.

Por, kjo gjë nuk e ka ndalur dhunën në rrugët e Kajros dhe gjetiu, ndërsa kundërshtarët dhe përkrahësit e Morsi akuzojnë njëri-tjetrin për trazirat në vend, shkruan Radio Evropa e Lire.

Vëllazëria Myslimane që është pro-Morsit ka njoftuar të mërkurën nëpërmjet portalit të saj, se policia në rroba civile ka shtënë në përkrahësit islamistë, gjatë një proteste të së mërkurës, duke vrarë dy veta.

Sipas këtij grupimi politik, forcat ushtarake po bëjnë komplot dhe po tentojnë që t’i fajësojnë të tjerët për dhunën në Egjipt.

Vëzhgues ndërkombëtarë e shohin ftesën e ushtrisë për protesta masive të premten, si një lëvizje të rrezikshme, pasi çdo herë kur demonstruesit rivalë janë takuar në rrugët e Egjiptit, ka pasur gjakderdhje./albeu.com/
Shtuar më 25/07/2013, ora 18:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori