Egjipt, zhvillohen sot zgjedhjet parlamentare
Nën masa të forta të sigurisë, Egjipti po i zhvillon sot zgjedhjet paralamentare, që pritet ta forcojnë kontrollin e partisë në pushtet. Partia Nacional-Demokratike pritet të fitojë shumicën nga 508 ulëset në parlament dhe të shënojë tjetër fitore, pasi që presidenti Hosni Mubarak të mbushë 10 vendet e rezervuara me të emëruarit e tij.

Grupet për të drejtat e njeriut thanë se zgjedhjettani janë njollosur me arrestimin e aktivistëve opozitarë dhe kufitzimet ndaj kandidatëve të tyre.
Rreth 41 milionë qytetarë të Egjiptit kanë të drejtë vote. Rezultatet e pare pritet të hënën.
Shtuar më 28/11/2010, ora 10:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori