Egjipt, nën hetim Morsi dhe Vëllazëria Myslimane
Prokurorët egjiptianë hapën dje në proces penal hetimor për udhëheqësin e parë të vendit të zgjedhur në mënyrë demokratike. Prokurorët thanë se kishin marrë ankesa kundër ish-Presidentit Mohamed Morsi dhe një numër anëtarësh të lartë të Vëllazërisë Myslimane, përfshirë udhëheqësin e saj Mohamed Badie.

Morsi është mbajtur në një vend ende të panjohur që kur ushtria e hoqi nga posti më 3 korrik, por ai nuk është akuzuar për ndonjë vepër penale.

Prokurorët nuk pranuan të thonin se kush kishte paraqitur ankesa, ku përfshiheshin nxitja e dhunës, spiunimi dhe shkatërrimi i ekonomisë.

Ndërkaq, përkrahësit e Morsi vazhdouan të qëndrojnë dje në sheshin Raba el-Adaëiya, të vendosur të vazhdojnë protestat deri në rikthimin në post të Morsit.

Protestuesit duruan temperaturat e larta dhe efektin e agjërimit, kur myslimanët duhet të mos hanë apo pijë ujë gjatë orëve të ditës. /albeu.com/
Shtuar më 14/07/2013, ora 14:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori