E RËNDË/ Dy anëtarë të shërbimit amerikan vriten gjatë misionit në Afganistan
Dy anëtarë të shërbimit amerikan u vranë të Mërkurën në Afganistan.

Vdekjet e ushtarëve u njoftuan nga misioni i Mbështetjes së NATO-s në vend në një njoftim për shtyp të Mërkurën pasdite.

“Në përputhje me politikën e SHBA të Departamentit të Mbrojtjes, emrat e anëtarëve të shërbimit të vrarë në veprim po mbahen deri 24 orë pasi njoftimi për të afërmit të jetë i plotë,” thuhet në komunikatë.

Këto dy vdekje shtojnë në 12 trupat e SHBA tashmë të vrarë në veprim deri më tani këtë vit, nëntë prej të cilëve kanë qenë ushtarë, sipas Sistemit të Analizës së Rastësisë së Mbrojtjes.

77 ushtarë të tjerë janë plagosur përgjatë këtij viti.

Dy vdekjet e fundit të Sh.B.A-së ishin parashutistët nga Ekipi i Luftimeve të Brigadës së 3-të, Divizioni i 82-të Ajror, të cilët u vranë në Tarin Koët, Provinca Uruzgan, në një sulm të dyshimtë në fund të korrikut.

Vdekjet vijnë pasi Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të negociojnë një marrëveshje politike me talebanët që mund të shihte tërheqjen e një pjese të madhe të forcave amerikane. Sidoqoftë, Presidenti Donald Trump deklaroi të martën se ai parashikon një prani afatgjatë amerikane në formën e mbledhjes së inteligjencës dhe kundër terrorizmit për të mbetur në vend.
Shtuar më 21/08/2019, ora 22:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori