E pushtuan për 2 minuta: Televizioni kombëtar publikon pamjet e stërvitjes gjigante
Raportet mes Kinës dhe Tajvanit janë tensionuar sërish pas sfidës që shtetet i bënë njëri-tjetrit në shtator me avionë ushtarakë.

Sëfundmi, televizioni shtetëror kinez ka publikuar pamje të në stërvitje të madhe të Ushtrisë Popullore, e cila kishte si objektiv përgatitjen për një pushtim të mundshëm të ishullit rrebel, shkruan albeu.com.

Stërvitja konsiston në një sulm imagjinar mbi ishullin e Tajvanit me raketa, avionë dhe marinën ushtarake duke çuar në pushtimin e plotë të këtij shteti aleat të SHBA-ve.

Pamjet e publikuara nga mediat kineze zgjatën 2 minuta me titullin "pushtim për 2 minuta", gjë e cila ka ngjallur mjaft shqetësim në Tajvan.

Kina e njeh Tajvanin ende si pjesë të territorit të saj edhe pse ishulli është tashmë i pavarur prej gati 8 dekadash. Një grup politikanësh dhe ushtarakës kinezë u tërhoqen në këtë ishull në vitin 1949 pas luftës civile në Kinë duke krijuar shtetin e Tajvanit, gjë të cilën Kina nuk e ka pranuar kurrë.

Tajvani ka raporte ekskluzive me SHBA-të, gjë e cila e ka shqetësuar jo pak Kinën. /albeu.com
Shtuar më 14/10/2020, ora 13:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori