E FUNDIT/ Katalonja shpall pavarësinë nga Spanja
Parlamenti rajonal i Katalonisë ka shpallur pavarësinë nga Spanja.

Votimi për ndarje nga Spanja do të deklarohet ilegale nga gjykata kushtetuese spanjolle.

Për pavarësinë votuan për 70 deputetë, 10 ishin kundër dhe dy vota ishin bosh.

Deputetët e Partisë Socialiste dhe Partisë së Popullit së bashku me Ciudadanos braktisën sallën si shenjë proteste.

Ndërkaq, pas shpalljes së pavarësisë pas një minuta ka reaguar në Twitter kryeministri spanjoll Mariano Rajoy i cili i ka bërë thirrje spanjollëve të ruajnë qetësinë.
Shtuar më 27/10/2017, ora 15:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori