E fshehta e Putinit mund të shkatërrojë botën papritur
Pëlqej
Një sistem raketash ruse që mund të godasin Evropën në një kohë të shkurtër janë një “shqetësim serioz”, ka paralajmëruar me alarm NATO.

Në një deklaratë të publikuar, NATO paralajmëroi pothuajse të gjithë kontinentin evropian mund të jenë “cak” të raketave ruse të ndaluara nën një marrëveshje të Luftës së Ftohtë.

Sipas traktatit të vitit 1987">1987, as SHBA-të dhe as Rusia nuk lejohen të “posedojnë ose të prodhojnë” raketa me një gamë midis 500 km dhe 5.500 km transmeton Albeu.com.

Sipas mediave të huaja, shumica e qyteteve kryesore në Evropë, si Parisi, Roma dhe Berlini, janë brenda asaj rreze, duke i vënë ata në rrezik të një sulmi me raketa.

Por, siç thuhet më tej, Kremlini ka mohuar të ketë armë që shkelin marrëveshjen, të quajtur Traktati i Forcave Bërthamore të Mesme Intermediate të vitit 1987">1987.

Por SHBA pretendon se Rusia po zhvillon një sistem të avancuar të raketave, i cili është i ndaluar në traktatin e vitit 1987">1987.
Në këtë drejtim, thuhet më tej, NATO i ka kërkuar Rusisë të flasë me SHBA në lidhje me armët në mënyrë të hapur./albeu.com/
Shtuar më 16/12/2017, ora 17:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori