E dhimbshme, flakët shfarosin gjysmë miliardë kafshë
Kryeministrja e shtetit australian të Uellsit të Ri Jugor ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme një javore për shkak të kërcënimit të përshkallëzuar nga zjarret.

Për këtë fundjavë janë parashikuar temperaturat të larta dhe erëra të forta, gjë që ka alarmuar autoritetet për një “rrezik nga zjarri ekstrem” në shtetin lindor australian.

Bilanci i zjarreve që kanë shkrumbuar pjesë të tëra të Australisë, është katastrofik për kafshët e ndodhura në ato zona.

Raportet në media tregojnë se prej flakëve mund të jenë shfarosur gjysmë miliardë kafshë. Gati 480 milionë gjitarë, zogj dhe zvarranikë janë zhdukur që prej intensifikimit të zjarreve në muajin shtator, thonë burime nga Universiteti i Sidnejt.
Shtuar më 04/01/2020, ora 19:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori