Do të zëvendësojë karantinën, Britania punon me një aplikacion që ndjek koronavirusin
Një aplikacionndjek koronavirusin mund të ndihmonte shumë në ngadalësimin e numrit të personave me koronavirus.

Dhe kjo është pikërisht ajo me të cilën po punojnë kërkuesit e universitetit të Oksfordit.

Ata duan të krijojnë një aplikacion që përdor Bluetooth për të identifikuar se me cilët persona kanë qënë në kontakt të infektuarit me koronavirus.

Në këtë mënyrë ata mund të testohen apo izolohen dhe të ndalojnë zinxhirin e përhapjes.

Kjo është një alternativë që mund të zëvendësojë karantinën.
Shtuar më 01/04/2020, ora 19:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori