Dita e Kujtesës, 72 vjet më pas, foto nga tmerri nazist në kampet e Aushvicit (FOTO LAJM)

Në 27 janar 1945, u hapën dyert e kampit të përqëndrimit të Auschwitz, për ti treguar të gjithë botës tmerret e Holokaustit.

Trupat e Armatës Ruse liruan pak nga të burgosurit që kishin mbetur gjallë, rreth 7000 njerëz.

Për këtë arsye 27 janari është bërë Dita e Kujtesës, kushtuar viktimave të shumta të holokaustit.

Por kampet e mëdha të përqendrimit ishin vetëm disa nga teatrot e famshme të tmerrit nazist, sepse dhuna ka vazhduar edhe nëpër rrugët e qyteteve të pushtuar nga nazistët.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së ka caktuar 27¬janarin, datën e çlirimit të kampit të Auschwitz-it si "Ditën Ndërkombëtare të Holokaustit" në kujtim të Shoahut, në nderim të hebrenjve dhe miliona personave të tjerë të cilët u vranë nga nazistët gjatë luftës.

kampet e përqendrimit ju mor jeta në mënyrë tragjike rreth 6 milion hebrenjve.
Shtuar më 27/01/2017, ora 11:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori