"Dikur dhe Sot", ky fotograf udhëton nëpër Europë dhe sjell pamjet e rralla (FOTO LAJM)

Venecia, 1925 dhe 2018

Kurt Hielscher (1881–1948) ka qenë një fotograf i njohur dhe mësues gjerman, i cili gjatë periudhë 1910–1930 udhëtoi nëpër disa vende europiane. Hielscher është autor i shumë librave të suksesshëm mnbi fotografinë e peizazhit dhe arkitekturës.

Rreth një shekull më parë, ai botoi një libër me fotografi të vendeve të ish-Jugosllavisë. Frymëzuar nga ky libër, Casper Molenaar, një fotograf bashkëkohor nga Hollanda, realizon udhëtime nëpër Europë për të sjellë të njëjtat vende, thjesht në epoka të ndryshme.

Faqja e tij në Facebook quhet “In the footsteps of Kurt Hielscher” (Në gjurmët e Kurt Hielscher) dhe është e mbushur me foto te vendeve në kohë të ndryshme.

Shtuar më 19/01/2021, ora 08:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori