Diaspora serbe bojkoton zgjedhjet e Beogradit
Albeu.com
Përfaqësuesit e diasporës serbe nuk janë të interesuar që të marrin pjesë në jetën politike të Serbisë. Këtë, siç lajmëron agjencia Fonet, e treguan hulumtimet e Ministrisë serbe për Diasporën.Rezultatet treguan se 73 për qind e diasprës serbe asnjëherë nuk kanë dalë në zgjedhjet që ka organizuar Serbia. Si arsye për mosvotimin, pjestarët e diasporës theksojnë se nuk janë të regjistruar në listat zgjedhore, nuk janë të interesuar, si dhe distanca shumë e madhe nga vendvotimi. Hulumtimi tregon se 63 për qind e qytetarëve të Serbisë konsiderojnë se diaspora do të duhej të ketë të drejtë vote, ndërsa 24 për qind janë të papërcaktuar.
Shtuar më 07/11/2007, ora 16:35
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori