Dënohet me 3.5 vite burg kreu i Kuvendit, akuzohet për korrupsion
Gjykata e Lartë e Kasacionit dhe Drejtësisë dënoi Liviu Dragnea, kreu i Partisë Social Demokratike (PSD), njëkohësisht edhe kreu i Parlamentit të Rumun me tre vjet e gjashtë muaj burgim për rastin e shitjeve fiktive në Shërbimin e Mbrojtjes së Fëmijëve Teleorman. Vendimi është përfundimtar, raportoi G4media.ro.

Gjykata e Lartë mbështeti dënimin e nxjerrë kundër Dragnea në vitin 2018. Dënimi u dha nga një panel prej pesë gjyqtarësh, me 4 vota pro dhe 1 kundër.

Dragnea duhet të dorëzohet vullnetarisht në komisariat ditën e sotme, përndryshe Policia do ta marrë atë në paraburgim.

Çështja ka të bëjë mefaktin se ka punësuar dy gra që aktualisht ishin duke punuar në zyrën e PSD në Teleorman. Me fjalë të tjera, institucioni publik i pagoi dy gra dhe ata punonin për partinë. Dëmi në këtë rast, që përfaqëson pagat e paguara për të dy femrat, u vlerësua në 108,000 RON (23,000 EUR).

Gjykata fillimisht duhej të lëshonte një vendim për rastin të hënën e kaluar, më 20 maj, por vendosi të shtyjë vendimin për datën 27 maj.

Vitin e kaluar, Dragnea bëri apel për vendimin ndërkohë Drejtoria Kombëtare Antikorrupsion (ADN), e cila kërkoi një dënim më të ashpër. Ai e quajti rastin kundër tij një çështje politike. Që atëherë PSD ka intensifikuar përpjekjet e saj për të ndryshuar ligjin penal duke u përpjekur gjithashtu të provojë se prokurorët e antikorrupsionit kishin bashkëpunuar ilegalisht me shërbimet sekrete në hetimet e korrupsionit dhe se Gjykata e Lartë kishte shkelur ligjin kur gjykonte rastet e korrupsionit.
Shtuar më 27/05/2019, ora 14:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori