Dënohen me vdekje tre terroristë nga Franca
Tre francezë janë dënuar me vdekje në një gjyq në Irak pas shpalljes së tyre fajtor për bashkëpunimin me shtetin Islamik (ISIS).

Një zyrtar i gjyqit, tha anonimisht për shtypin se të tre të pandehurit ishin dënuar për faktin se ishin pjesëtarë të organizatës terroriste.

Ata kanë 30 ditë të apelojnë për dënimin e tyre. Të tre të arrestuarit u kapën në Siri, nga forcat e SHBA-së pak para dërgimit në Iran për gjyqin.

Këta janë parë francezët e parë që janë dënuar me vdekje nga gjyqi në Irak. Sipas qeverisë franceze, mendohet se të paktën 1700 qytetarë të këtij shteti të kenë udhëtuar në Irak dhe Siri në katër vite për të luftuar me ISIS.
Shtuar më 26/05/2019, ora 17:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori