E FUNDIT/ Italia qetëson COVID-19, 604 viktima vetëm në 24 orët e fundit
Defekti në avion, piloti hero shpëton 151 jetë (VIDEO)
Një pilot ka arritur të shpëtojë 151 jetë njerëzish falë profesionalizmit të tij të lartë dhe aftësisë për ta ulur avionin në pistë edhe pasi nuk iu hapën gomat e para.

Avioni i një firme turke ishte marrë me qira nga “Saudian Airlines” për fluturime nga Medina në Daka, por pak pas ngritjes në fluturim, piloti i Airbus 330 konstatoi problemin hidraulik.

Pasi provoi ta hapte gomën edhe manualisht gjatë manovrave në ajër për më shumë se 3 orë, piloti Umit Atlatirlar vendosi të kryente uljen e detyruar para se t’i harxhohej i gjithë karburanti.

Avioni me 141 pasagjerë dhe 10 pjesëtarë të ekuipazhit kreu uljen vetëm me gomat e prapme, teksa kabina e avionit fërkohej për pistën duke lëshuar shkëndija në ajër.

Megjithëse pa gomat e para, piloti ia doli ta mbante në pistë avionin në uljen e detyruar në Cidde mbrëmjen e së hënës. Fatmirësisht të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi gëzon shëndet të plotë.

Shtuar më 22/05/2018, ora 21:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori