Dëborë e rrallë në Kili, i ftohti shkakton kaos, mijëra persona në errësirë
Pëlqej
Rreshje të rralla dëbore kanë rënë në kryeqytetin kilian, Santiago dhe ka shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike, duke lënë mijëra banorë të dridhen në errësirë.

BBC shkruan se rreth 250 mijë person u prekën nga ndërprerja e energjisë, kryesisht si shkak i rrëzimit të pemëve me dëborë mbi telat e energjisë.

Një person që po përpiqej të pastronte akullin, ka humbur jetën dhe dy persona të tjerë mbetën të plagosur.

Meteorologët thonë se ishte dëbora më e rëndë në Santiago që nga viti 2007. Dëbora erdhi pasi rajoni po përjetonte një mot të parakohshëm jashtëzakonisht të ftohtë.

Përveç energji elektrike, moti i keq ka shkaktuar edhe probleme të shumta në trafik.

Parashikuesit e motit thonë se sasi më e lehtë dëbore pritet të bjerë. /albeu.com/
Shtuar më 17/07/2017, ora 11:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori