Dalin imazhet/ Përballja e anijeve luftarake amerikane dhe kineze në det (FOTO)

Një anije ushtarake kineze sfidoi një luftanije të Marinës së SHBA-ve, në atë që zyrtarët amerikanë thanë se ishte një takim i "tensionuar, i pasigurt dhe joprofesional" në detin e Kinës Jugore të dielën.

Anija e Marinës amerikane gati sa nuk u përplas me anijen raketore Lanzhou (170), pjesë e Flotës Detare të MarinësKinës.

Anija kineze "kreu një seri manovrash gjithnjë e më agresive shoqëruar me paralajmërime" për të "lënë zonën" për anijen e marinës amerikane, tha Flota e Paqësorit në një deklaratë zyrtare të hënën.

Fotografitë e marinës amerikane të marra për herë të parë dhe të konfirmuara edhe nga CNN, tregojnë se sa afër kishte shkatërruesi kinez në anijen amerikane.
Shtuar më 03/10/2018, ora 17:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori