Chaika: Publikimet e “Wikileaks” destabilizim për Rusinë
Kryeprokurori i Rusisë Yuri Chaika i cilësoi “delirime” spekulimet e “Wikileaks”, mbi bashkëpunimin e tij me inteligjencën amerikane. Zëdhënësi i kryeprokurorit deklaroi se publikimi i këtyre materialeve synonte destabilizimin e Rusisë përpara zgjedhjeve të ardhshme presidenciale.


Në dukumentin e publikuar nga “Wikileaks” thuhet se klani i drejtuar nga ish-ideologu i Kremlinit Vladislav Surkov ishte i përfshirë në një luftë të ashpër për pushtet ndaj grupit të udhëhequr nga zëvendëskryeministri Igor Sechin dhe Shefi i Shërbimeve të Sigirimit, Nikolai Patrushev. /albeu.com/
Shtuar më 28/02/2012, ora 19:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori