Çfarë përmban marrëveshja historike mes Izraelit dhe Emirateve Arabe
Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan të enjten se ata do të normalizojnë lidhjet diplomatike dhe do të krijojnë një marrëdhënie të gjerë të re, një veprim që riorganizon rendin e politikës së Lindjes së Mesme nga çështja Palestineze në Iran.

Sipas marrëveshjes, të cilën Presidenti amerikan Donald Trump ndihmoi ndërmjetësin, Izraeli ka pranuar të pezullojë aneksimin e planifikuar të zonave të Bregut Perëndimor të okupuar. Marrëveshja gjithashtu forcon kundërshtimin ndaj fuqisë rajonale Irani, të cilin Emiratet e Bashkuara Arabe, Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë si kërcënimin kryesor në Lindjen e Mesme të ngritur nga konflikti.

Izraeli kishte nënshkruar marrëveshje paqeje me Egjiptin në 1979 dhe Jordanin në 1994. Por Emiratet e Bashkuara Arabe, së bashku me shumicën e vendeve të tjera arabe, nuk e njohën Izraelin dhe nuk kishin marrëdhënie zyrtare diplomatike ose ekonomike me të deri më tani. Emiratet e Bashkuara Arabe bëhen vendi i parë arab i Gjirit që arriti një marrëveshje të tillë me shtetin hebre. Marrëveshja ishte produkt i diskutimeve të gjata midis Izraelit, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shteteve të Bashkuara që u përshpejtuan kohët e fundit, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë.

Një deklaratë e përbashkët thotë se Trump, Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu dhe Princi i Kurorës së Abu Dhabi Sheik Mohammed Bin Zayed kishin “rënë dakord për normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe”. “Ky përparim historik diplomatik do të përparojë paqen në rajonin e Lindjes së Mesme dhe është një dëshmi e diplomacisë dhe vizionit të guximshëm të tre liderëve dhe guximit të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit për të hartuar një rrugë të re që do të zhbllokojë potencialin e madh në rajoni, ” thuhet në deklaratë.

Në një deklaratë të veçantë, princi i kurorës theksoi se marrëveshja do të ndalonte aneksimin e mëtejshëm të Izraelit të territoreve palestineze, për të cilat Izraeli ka thënë se kishte pritur një dritë jeshile nga Uashingtoni. Marrëveshja, që të njihet si Marrëveshja e Abrahamit, i jep gjithashtu Trump një arritje të politikës së jashtme ndërsa kërkon rizgjedhjen në 3 nëntor.

“Përparim i madh sot! Marrëveshja historike e paqes midis dy miqve tanë të mwdhenj, Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, ”shkroi Trump në Twitter. Në Zyrën Ovalë të Shtëpisë së Bardhë, Trump tha se marrëveshje të ngjashme po diskutohen me vendet e tjera të rajonit.

Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se do të mbetet një mbështetës i fortë i popullit palestinez dhe se marrëveshja ruan qëndrueshmërinë e një zgjidhjeje dy-shtetesh për konfliktin e gjatë Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga palestinezët, të cilët shpresojnë të krijojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor të okupuar, Gazën dhe Jeruzalemin Lindor.

Netanyahu tha se marrëveshja përfaqësonte një “ditë historike” për vendin e tij. Mund të jetë gjithashtu një nxitje personale për Netanyahu, i cili është në gjyq për korrupsion të pretenduar dhe popullariteti i të cilit ka rënë mbi trajtimin e tij të pandemisë koronavirus.

Një zyrtar i lartë izraelit tha se aplikimi i sovranitetit izraelit në zonat e Bregut Perëndimor ishte ende në rendin e ditës, duke shtuar, “Administrata Trump na kërkoi që të pezullojmë përkohësisht njoftimin (sovranitetin) në mënyrë që marrëveshja historike e paqes me Emiratet e Bashkuara Arabe të mund të zbatohet.”

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo, i cili po shkon për një udhëtim në vendet e Evropës Qendrore, tha: “Ky është një hap i madh, historik përpara. Paqja është rruga e duhur. ” I dërguari special i Trumpit, Brian Hook e quajti marrëveshjen një “makth” për Iranin. Nuk kishte asnjë reagim të menjëhershëm nga qeveria iraniane, por agjensia e lajmeve Tasnim, e lidhur me Rojet Revolucionare të fuqishme të Iranit, e quajti marrëveshjen “të turpshme”, shkruan Reuters, transmeton Faxweb.al

Irani dhe Izraeli janë armiq të harkut. Izraeli është veçanërisht i shqetësuar për përpjekjet e dyshuara të Iranit për të zhvilluar armë bërthamore, të cilat Teherani i mohon. Irani është gjithashtu i përfshirë në luftëra me përfaqësim nga Siria në Jemen, ku Emiratet e Bashkuara Arabe kanë qenë një anëtar kryesor i koalicionit të udhëhequr nga Sauditë që kundërshtojnë forcat e lidhura me Iranin atje.

Me një popullsi prej më pak se 10 milion, por ekonomia e dytë më e madhe në botë arabe falë naftës, Emiratet e Bashkuara Arabe gjatë dy dekadave të fundit kanë ushtruar forcë tregtare dhe ushtarake në Gjirin dhe rajonin e gjerë, shumica e saj synojnë të përballen me militantët islamikë dhe ndikimi i Iranit. Ligjvënësit amerikanë janë përpjekur të frenojnë planet e administratës Trump për shitjen e armëve, veçanërisht për Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për t’u përdorur në luftën në Jemen.

Delegacionet nga Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të takohen në javët e ardhshme për të nënshkruar marrëveshje në lidhje me investimet, turizmin, fluturimet direkte, sigurinë, telekomunikacionin dhe çështje të tjera, thuhet në deklaratë. Të dy vendet, të cilat ranë dakord në qershor të bashkëpunojnë në luftën kundër koronavirusit në shenjë të lidhjeve më të ngushta, pritet që së shpejti të shkëmbejnë ambasadorë dhe ambasada.

Deklarata e përbashkët thoshte se “si rezultat i këtij përparimi diplomatik dhe me kërkesën e Presidentit Trump me mbështetjen e Emirateve të Bashkuara Arabe, Izraeli do të pezullojë shpalljen e sovranitetit” mbi zonat e Bregut Perëndimor që ishin parashikuar në një plan të SHBA të shpallur nga Trump në janar.

Një ceremoni nënshkrimi përfshirë delegacione nga Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të mbahet në Shtëpinë e Bardhë gjatë javëve të ardhshme. “Të gjithë thanë se kjo do të ishte e pamundur,” tha Trump. “Pas 49 vjetësh, Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të normalizojnë plotësisht marrëdhëniet e tyre diplomatike.”

Trump shtoi, “Kjo marrëveshje është një hap i rëndësishëm drejt ndërtimit të një Lindje të Mesme më paqësore, më të sigurt dhe të prosperuar. Tani që akulli është thyer, pres që më shumë vende arabe dhe muslimane të ndjekin epërsinë e Emirateve të Bashkuara Arabe. ” Kjo tashmë ishte duke u diskutuar me shtetet e tjera, tha ai.

Marrëveshja parashikon t’u japë muslimanëve qasje më të madhe në Xhaminë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Jeruzalemit duke i lejuar ata të fluturojnë nga Abu Dhabi në Tel Aviv, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres përshëndeti “çdo iniciativë që mund të promovojë paqen dhe sigurinë në rajonin e Lindjes së Mesme,” tha një zëdhënës i SHBA. Guterres i kishte kërkuar Izraelit në Qershor të braktiste planet për të aneksuar vendbanimet në Bregun Perëndimor, duke paralajmëruar se kjo kërcënonte perspektivat për paqe me Palestinezët.
Shtuar më 13/08/2020, ora 20:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori