Carmatosja e avioneve ne Egje; Greqia kundershton Turqine
Albeu.com
Zëvendësministri i Jashtëm grek, Dimitris Drucas, kundërshtoi sot një propozim të kryeministrit turk, Rexhep Tajip Erdoan, për çarmatosjen e avionëve gjuajtës që veprojnë në detin Egje. "Avionët grekë janë armatosur sepse atyre u ...... kërkohet të përballojnë një kërcënim të panjohur, sepse pala turke nuk paraqet plane fluturimi përpara se të hyjë në zonën e informimit të fluturimit të Athinës", deklaroi Drucas në një intervistë të publikuar sot në gazetën greke "Imerissia". Greqia dhe Turqia kanë disa mosmarrëveshje lidhur me sovranitetin në detin Egje, sidomos me vijën kufitare të ujërave territoriale dhe të hapësirës ajrore, gjë që shkakton manovra të shpeshta kërcënuese nga avionë gjuajtës grekë dhe turq.
Shtuar më 22/05/2010, ora 18:40
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori