Burgjet greke të tmerrshme
Albeu.com
Tre persona u dogjën në burgun e Kyrdallos në Greqi, ndërsa gardianët as qëekishin vrarë mendjen për t’i shpëtuar. Menjëherë paskësaj një numër organizatash kanë organizuar protesta pranë Ministrisë së Drejtësisë, duke e akuzuar atë për “burgje hitleriane”.Nga ana tjetër një grup studentësh të organizatave anarkiste të majta, kanë djegur flamurin grek në shejë proteste për gjendjen në burgje dhe në drejtësisnë greke. 1800 shqiptarë janë të dënuar nga shteti fqinj dhe durojnë kushte ekstreme, ndërsa një pjesë tjetër e madhe ekanë akuzuar drejtësinë greke për vendime raciste. Amnisti International e cilëson Greqinë, si një nbdër vendet më problematike, për sa i përket rracizimit dhe dhunës shtetërore ndaj të dënuarve
Gazeta Start
Shtuar më 02/04/2006, ora 19:44
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori